Smrtonosné prokletí filmových Oscarů

1. března 2011 v 14:27 | Nine (DH) |  Ostatní
Následující článek vyšel v březnovém čísle časopisu Enigma a přečtete si jej na stránce 28 (jak příznačné... - Heath zemřel ve věku 28 let). Autorem je Zdeněk Pospíšil.
Natrefila jsem na něj úplnou náhodou, neboť do trafiky jsem se vydala pro zcela jiné tiskoviny - měsíčník Cinema (ještě nevyšla ) a pro noviny, abych si přečetla a schovala výstřižek článku z letošního předávání Oscarů. Záznam je ke stažení ZDE, seznam vítězů najdete např. na mém druhém blogu (reklama musí bejt ).
Ale zpět k článku. Připravte se, že magazín se zabývá záhadnými událostmi, tajnými společenstvími, nevysvětlitelnými úkazy, paranormálními jevy či konspiračními teoriemi. A tento článek byl označen za Záhadu měsíce!
Malý pozlacený rytíř fascinuje davy herců i jejich fanoušků. Mnozí by pro tuto sošku byli snad schopni i zabít! Její lesk a sláva hýří nesmrtelností. Držitelé Oscara jsou vnímáni jako celebrity mezi celebritami. Kdo se nesmazatelně zapíše mezi filmovou smetánku, má zdánlivě vyhráno. Proč zdánlivě? Protože kultovní cena možná dokáže zabíjet! Skutečně může Oscar za tragické osudy umělců s ním spjatých?V zákrytu omamné slávy a glorioly nedotknutelnosti možná číhá dotyk hada. Legendární Oscar prý totiž dokáže kromě radosti a štěstí působit také zmar a ztráty na životech! Původní sošku, která je ulita z bronzu a pozlacena 24karátovým zlatem, za pár let nahrazuje jiná. Nový rytíř je z britania se standardním pozlacením. Původní sokl z černého mramoru nahrazuje obyčejný kovový podstavec. Proč k této změně došlo? A co je ono tajemné britanium? Chemicky se jedná o speciální slitinu cínu, malého množství antimonu a mědi. Ve skutečnosti jde o málo používanou směs kovů. Mohla snad být do blýskavé ceny přimíchána také esence zla? Lze jí přičíst i časté rozvraty rodin, do kterých opojná trofej doputuje na piedestal? Má Oscar také odvrácenou, temnou stranu, která není vidět?


ROZŠKLEBENÝ TALENTOVANÝ NEŠŤASTNÍK


Kdo: Heath Ledger
Jak: Extrémní kombinace léků
Kdy: 2008


Nesnesitelný tvůrčí přetlak a zoufalé pokusy o spánek vyřeší pouze podpůrné medikamenty. Alespoň tak to vnímá snad každá druhá hvězda Hollywoodu. Talentovaný a prací zavalený australský herec Heath Ledger (1979 - 2008) není výjimkou. Křehkou hranici únosných dávek přestává vnímat s četností receptů donesených do lékárny. Jeden extrémně náročný film právě dotočil a na druhém je s pracemi sotva v polovině. Cítí se příšerně vyčerpaný a trpí občasným stihomamem. Ještě že má při ruce svá antidepresiva, sedativa a osvobozující prášky na spaní. Jako nastupující osobnost stříbrného plátna si přece nemůže dovolit zklamat filmové kritiky a především své příznivce! Jak asi budou reagovat na jeho postavu Jokera z právě dotočeného filmu Temný rytíř? Možná taková je Ledgerova poslední otázka před tím, než upadne do hlubokého spánku. Místo rajských snů ho však čeká "klepání na nebeskou bránu". Odpoledne 22. ledna 2008 je nalezen mrtvý! Uštvala ho natáčecí smršť, nešťastná kombinace prášků, nebo prokletí blýskavého Oscara?Nezkrocený Oscar zůstává za dveřmi!

Mladičký herec sní odjakživa o hvězdné kariéře. Láká ho život ve světlech kalifornské továrny na sny či na prknech pověstných divadel v Brooklynu. Chce být nejlepší! K vydřenému pozlátku ho však čeká ještě dlouhá cesta. Ledgerův talent a píle nicméně později prorazí hranice USA s nebývalou silou. Snad jeho fotogeničnost a chuť pracovat jsou jedním z důvodů, že jde z role do role. Velkými filmy si postupně podmaňuje Hollywood a jeho svět. Do naprosté herecké špičky ho katapultuje úspěšný snímek Zkrocená hora (2005), za který je poprvé nominován na kýženého Oscara. Zisk vzácné sošky mu ale není v tomto případě přán. Jeho tvůrčí vrchol má teprve přijít. Vyčkává blyštivý zabiják na svou pravou šanci? Má se horská dráha kariéry mladého herce ještě více rozjet?

Co mu nedovolí spát?

Osudné spojení filmu a Heatha Ledgera přichází v roce 2007. Hollywoodská studia tehdy připravují thriller Temný rytíř ze série filmů o Batmanovi. Režisér Christopher Nolan (* 1970) nabízí Ledgerovi nesmírně náročnou, ale pravděpodobně životní roli psychopatického padoucha Jokera. V předchozích verzích se v této roli zaskvěl nezapomenutelný Jack Nicholson (* 1937). Pomyslná laťka proto visí proklatě vysoko i pro tak skvělého herce, jakým Ledger bezesporu je. Práce se zhostí s maximálním nasazením, jak se na špičkového herce sluší. Enormní psychická zátěž a náročné natáčení mu ale činí jeden problém za druhým. Mezi největší pak patří právě enormní nedostatek spánku!

Joker zdvihá varovný prst

Náročnou práci při realizaci filmu Ledger nakonec s vypětím všech sil zvládne. Jeho zběsilé tempo však ještě umocňuje nové natáčení filmu Imaginárium Dr. Parnasse. Soustavná nespavost ho stále více připoutává k tubě s tabletkami na spaní. "Na tento problém jsem několikrát upozorňoval. Sám jsem se málem zabil, když jsem téměř sjel z útesu při cestě do mého domu v Aspenu. Bral jsem rovněž prášky na spaní, ale úplně mi rozhodily biorytmus. Tehdy mě zachránilo cosi jako volání shůry. Probralo mě až zvonění mobilního telefonu!" Takto symbolicky komentuje vlastní závislost na medikamentech původní Joker - sám Jack Nicholson. Mladý nástupce Ledger však platí za poklidný spánek za pomoci léků daň nejvyšší. Vyšetřování jeho smrtelného předávkování je dodnes nejasné! Oficiálně špatně zkombinoval variaci různých léků. Je však možné, že horký favorit na tolik očekávaného Oscara nejednal z vlastní vůle?

Obdobná záhadná smrt potkala i herce Petera Finche, který zemřel náhle na infakrt myokardu v roce 1977.
Za sebou má právě snímek Síť, kde ztvárnil šíleného televizního pracovníka. Za roli byl nominován na Oscara, i jej vyhrál, ale pro sošku si dojít nestihl - zemřel. Jednalo se o vůbec historicky první udělení Oscara posmrtně...

A ještě jednu záhadnou smrt časopis připisuje Oscarům. Tu rebela Jamese Deana. Jeho kariéra je plně rozjetá, je nominován na Oscara za film Na východ od ráje a už natáčí hořké drama Rebel bez příčiny. Den před osudnou autonehodou také padla poslední klapka fimu Giant, znamenajícího další oscarovou nominaci pro Jamese Deana. Jenže tehdy nebylo ještě zvykem sošky udělovat posmrtně a vzhledem k tomu, že Dean 30. září 1955 tragicky umírá, zůstane jen u posmrtných nominací pro roky 1956 a 1957...


Více o těchto mysteriozních úmrtích si přečtete v Enigmě!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mima Mima | Web | 1. března 2011 v 15:12 | Reagovat

Mením názor. V živote nechcem dostať Oscara!
:D  Ale nie, myslím, že toto sú len nechutné náhody. No na druhej strane - Kate Winslet získala Oscara a rozviedla sa, Sandra Bullock získala Oscara a rozviedla sa... Nemám veľkú chuť pátrať hlbšie.

2 Romi Romi | Web | 1. března 2011 v 16:17 | Reagovat

Až mě běhá mráz po zádech..Z článku i obrázku..

3 simca03 simca03 | Web | 2. března 2011 v 15:02 | Reagovat

dost článků z Enigmy  mi nahání husinu :)
Je to zvláštní jak jsou mezi sebou věci propojené...

4 Sussanah de Silva Sussanah de Silva | Web | 4. března 2011 v 14:38 | Reagovat

plus můžou za rozpadlá manželství (nebo vztahy) všech, kdo ho kdy dostali... a pročpak se vyrábí z tak podivné sloučeniny? :-|

je to docela děsivý...

I když u toho Jamese Deana hrálo roli i to jeho auto - o něm byl článek v nějaké předešlé Enigmě a označili ho za "auto zabijáka"... :-x

5 Slečna Haláková Ullielová (ADU) Slečna Haláková Ullielová (ADU) | 6. března 2011 v 20:17 | Reagovat

fíha... to je fakt paranoidné až mysteriózne
ja zvyknem veriť všeliakým výmyslom, ale toto sami skôr zdá ako nešťastná zhoda náhod
no je pravda, že Oscara snáď všetci vnímajú ako čosi výnimočné... a hovorí to niečo aj absolútnemu neznalcovi filmov

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama