ČTYŘI PÍRKA: ZKOUŠKA CTI

11. prosince 2010 v 19:11 | Nine (DH) |  Obsahy filmů
Čtyři pírka: Zkouška cti
V pokračování najdete:
- Oficiální text distributora
- Světová, česká a slovenská premiéra
- Trailer
- Děj
- V hlavních rolích...
- Rozhovor s Heathem
- Plakáty
- Bonusy
     - černobílé fotky Heatha ze zákulisí
     - zajímavost
     - photoshoot
Oficiální text distributora:

Píše se rok 1898 a britský důstojník se odmítá postavit do čela svého pluku, když se dozví, že jeho regiment odchází do Súdánu kvůli válečnému konfliktu. Přátelé a příbuzní mu pošlou čtyři bílá pírka, která symbolizují zbabělost. Aby znovu získal ztracenou čest, přestrojí se za Araba a tajně zachrání život těch, kteří ho předtím označili za zbabělce.

Světová premiéra: 17. září 2002
Česká premiéra: 30. října 2003
Slovenská premiéra: 11. března 2004

Trailer:Děj filmu:

Harry Faversham, mladý britský důstojník, oslavuje své zasnoubení s mladou a krásnou Ethne, a spolu s ním tu jsou i jeho přátelé a otec. Když plukovník regimentu ohlásí, že regiment je převelen do Egyptem ovládaného Súdánu, aby zde zachránil britského generála, Harry Faversham znervozní a odchází z armády. Otec, který je synovým rozhodnutím šokován, se jej zřekne. Přátelé i jeho snoubenka považují jeho odchod z armády za zbabělost, kterou symbolizují i čtyři bílá pírka, která mu dají.

Ztrápený, izolovaný a sám v Londýně se Harry dozvídá, že jeho nejlepší přítel Jack a jeho bývalý regiment byl brutálně napaden rebely. Sám se pak vydá na velmi nebezpečnou cestu do Súdánu, kde se spřátelí s Abou Fatma, moudrým žoldákem. Harry se pak začne vydávat za Araba. Zatímco regiment ustal ve svém pochodu za skupinou zabitých britských vojáků, je Abou Fatma zajat egyptskými vojáky, kteří věří, že je nepřítelovým zvědem a je tak předveden před britské důstojníky (Harryho přátele). Abou Britům řekne, že byl poslán britským důstojníkem, čímž myslí Harryho, aby je varoval před Mahdiho útokem. Taky poukáže na to, že muslimové vždy pohřbívají své mrtvé i mrtvé svých nepřátel, ale že tyhle mrtvé zde nechali, aby Brity zdrželi. Harryho kamarádi se začnou obávat, ale nakonec nejsou varování Abou Fatma brány vážně a je zbičován.

Nebrajíc varování Abou Fatma vážně, britské a egyptské jednotky nejsou připraveny na bitvu. Mahdiho muži zaútočí kopími a na koních, britské jednotky se zformují do čtverce. Pálí salvu za salvou a nakonec se jim podaří prvotní útok Mahdiho odrazit, když jim na pomoc přijede britská kavalérie v jasných červených uniformách. Rojnice vojáků je poslána je poslána na ustupující Súdánce, ovšem octnou se v pasti Mahdiho rebelů, kteří se schovávají za dunami písku, a tak dojde na další boj. Brzy Britové zjistí, že kavalérie, kterou považovali za posilu, nejsou jejich muži, ale Súdánci převlečení v britských uniformách. A mezi nimi je i Harry Faversham, o kterém si Súdánci mysleli, že je jedním z nich. Britové se spěšně reorganizují a vypalují několik dalších salv, které ovšem zabijí i několik z jejich vlastních řad, kteří se nestihli vrátit zpět k pluku (včetně Harryho přítele Edwarda Castletona, který mu dal jedno z pírek).

Jack v boji oslepne, ale Harry ho zachrání. Aniž by věděl, kdo byl jeho zachráncem, se Jack vrací domů. Požádá Ethne o ruku, ale ta mu neodpoví. Jackovi vojenští přátelé mu oznámí, že jej přišel navštívit Harry, aby mu řekl, že byl v přestrojení a že to on poslal Abou Fatma, aby jej varovali. Jednoho po druhém Harry navštěvuje své přátele, kteří mu dali bílé pírko zbabělosti, aby se dozvěděli, co skutečně udělal - už nikdo jej nepovažuje za zbabělce. Jack taky konečně zjistí, že jej zachránil právě Harry a řekne mu, ať se ožení s Ethne. Nakonec se Harry a Ethne dají opět dohromady a otec Harryho opět přijme za vlastního.


V hlavních rolích:

Heath Ledger (Harry Faversham)
Wes Bentley (Jack Durrance)
Djimon Hounsou (Abou Fatma)
Kate Hudson (Ethne Eustace)
Rupert Penry-Jones (Tom Willoughby)
Kris Marshall (Edward Castleton)
Michael Sheen (William Trench)
Alex Jenning (plukovník Hamilton)
James Cosmo (plukovník Sutch)
Tim Pigott-Smith (generál Faversham)
a další...


Rozhovor s Heathem:

Čtyři pírka se zdají být velice fyzicky náročné. Co bylo nejtěžší, co jste musel udělat?
"Ruční souboj s Djimonem Hounsou. Praskali mi bicepsy. Tedy kdybych nějaké měl. Nejtěžší pro místní (muslimské) členy štábu a herce bylo, že v půlce natáčení nastal Ramadán, který jim zakazuje od východu do západu slunce cokoli pít či jíst - a to pracují v tak úmorném vedru. Mám úžasné fotky, jak stovky členů štábu a komparzistů odpočívají a spí ve stínu písečných dun."

Ve filmu je scéna uvnitř súdánského vězení, s tisíci vězni, kteří vypadají jak na pokraji smrti a ještě se na sebe mačkají jak sardinky. Jak těžké bylo natáčet tohle?
"Ti komparzisté doslova hladověli - kvůli Ramadánu - a jakmile režisér řekl 'Střih!', prostě odešli. Ale věděli, jak se bavit"

Jak jste se připravoval na všechny ty souboje, jízdy na koni a plesové tancování?
"Djimon mě dotáhl do tělocvičny, ale asi tak v půlce to vzdal. Já jsem (imituje, jak zápasil se zvedáním činek) a on je zvedal jednou rukou, tak povídá: 'Zapomeň na to, chlapče.' Trénovali jsme jízdu na koni, zacházení s vojenskými zbraněmi, jak stát jako voják, jak chodit jako voják, a pak i to tancování. Bylo nakonec osvěžující vypadnout a mydlit se s lidmi a skákat na koně."

Co bylo těžší - tanec nebo vojenský výcvik?
"Ou, bože, asi vojna, protože to bylo strašně nudné. Prostě tam jen stojíte jak tvrdé Y. Tančení jsem si užil. Byla to zábava."

Ve filmu máte krásný vztah s Djimonem Hounsou...
"Jediný důvod, proč se ve scénách smějeme, je, že jsme se v té scéně vzájemně opravdu dokázali rozesmát. On je neuvěřitelný. Je to obrovský kus chlapa a vy prostě máte dojem, že vás rozmáčkne. Ale pak ho polechtáte a on se rozhihňá jak malá holka. (Začne se tvářit na oko vážně) Ale nezkoušejte ho lechtat."

Režisér Shekhar Kapur říkal, že film byl tak nějak natočen za letu. Je to pravda?
"Rozhodně. Ve finálově scéně v poušti jsme neměli tušení, jak se Harrymu podaří utéct. Říkali jsme si: 'Jak se do * z téhle obrovské šlamastyky dostane? Je zeslabený a byl pobodán. Jak se dostane pryč?' Tak jsme jen tak chodili v dunách a přemýšleli, jak to vyřešit. Pak jsme na to přišli: 'Dobře, tak ho praští sem. Ať ho shodí dolů po duně. A teď půjdeme dolů a vymyslíme, co dál. Co kdyby tu byla schovaná kostra? Mohl by z ní sebrat kost. Takhle jedině by mohl uniknout.' Bylo to vzrušující."

Kdybychom to přenesli do současnosti, jak byste reagoval, kdybyste byl, řekněme, povolán do armády?
"Proč bych měl bojovat nějakou bitvu politiků? Měli by do ringu pustit znesvářené prezidenty a ať si vyřídí sami mezi sebou, spíš než posílat 30 000 lidí na smrt. Tohle na politice nechápu. Ani o politicích nečtu. Nezajímají mě. Takže proč bych měl kvůli nim bojovat? Bral bych pírka. Nevadilo by mi to."


Plakáty:
Čtyři pírka: Zkouška cti
Čtyři pírka: Zkouška cti
Čtyři pírka: Zkouška cti
Čtyři pírka: Zkouška cti
Čtyři pírka: Zkouška cti
Čtyři pírka: Zkouška cti
Čtyři pírka: Zkouška cti

Bonusy:

- ne příliš známé černobílé fotky Heatha, které nafotil kameraman filmu během natáčení, když Heath odpočíval mezi záběry:

Heath Ledger během natáčení
Heath Ledger během natáčení
Heath Ledger během natáčení
Heath Ledger během natáčení
Heath Ledger během natáčení


- zajímavost: ve filmu je scéna, kdy Harry Feversham naskakuje na cválajícího koně.
Harry nebyl pro ten záběr žádný kaskadér, ale samotný Heath Ledger. Více o tom v rozhovoru z Graham Norton Show. A záběr si můžete vychutnat ve videu níže (6:10):- photoshoot (by Jaap Buitendijk):
Heath Ledger
Heath Ledger
Heath Ledger
Heath Ledger
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Romi Romi | Web | 11. prosince 2010 v 20:00 | Reagovat

Nádherný rozhovor, videa.. ty fotografie na poušti jsou nej:)

2 Mima Mima | Web | 11. prosince 2010 v 20:08 | Reagovat

Tie fotky sú úžasné! Či už čiernobiele, alebo shoot na púšti :-) Rozhovor ma pobavil, hlavne tá časť, kde opisoval, ako film natáčali :-D Inak sa mi film veľmi nepáčil - alebo mám ten pocit len preto, že som v polke zaspala? :-D

3 Sussanah de Silva Sussanah de Silva | Web | 11. prosince 2010 v 21:36 | Reagovat

díky =)

4 Sussanah de Silva Sussanah de Silva | Web | 11. prosince 2010 v 21:47 | Reagovat

ta poslední fotka je naprosto ultimátní, hned jsem si z ní udělala avatar, snad se ta změna už ukáže =)

5 Nine (DH) Nine (DH) | Web | 11. prosince 2010 v 23:01 | Reagovat

[4]: Jjo, hned jsem koukala :-D :-)

6 Justinka Justinka | Web | 13. prosince 2010 v 22:29 | Reagovat

Bože, to je nádherný článek. Díky. Fotky jsou skvělé a rozhovor bezva, teď letím na to video. Mrkla jsem jen na začátek, vůbec tuhle show neznám, ale když jsem viděla toho moderátora, tak mě napadl Emmet z QAF. LOL!

7 ADU - HotGuys ADU - HotGuys | Web | 24. prosince 2010 v 22:41 | Reagovat

wow, úžasný článok! teraz už nevládzem, ale určite si ho neskôr preštudujem podrobnejšie, teraz len poviem, že to DVD by som brala a toto je ďalší film, ktorý túžim vidieť

8 Misha* Misha* | Web | 9. srpna 2013 v 23:32 | Reagovat

Skvělý článek, hodně informací :)
Je super že k tomu jsou i ty rozhovory :))
DVD mám doma, naštěstí :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama