Terry Gilliam: Jsem zatracenej pragmatik!

7. ledna 2010 v 21:17 | Nine (DH) |  Imaginarium dr. Parnasse
Další z mnoha rozhovorů s režisérem Terry Gilliamem třeba i o tom, jak je to s těmi jeho fantaskními světy...


Lily Cole má těžkou roli. Jak vás napadla zrovna ona?

Zkrátka jsem chtěl neobyčejně vypadající dívku. Vedoucí castingu spolupracoval s Lily na filmu Sally Potterové Rage. Její scény už byly natočené. Setkali jsme se, a byla inteligentní, sebejistá a nohama na zemi. Pomyslel jsem si, že to zkusím. Všemi ostatními jsem si ve filmu byl absolutně jistý. Obsazení Lily byl moment, kterým jsem si jistý tak nebyl. To je ve filmařině důležitý okamžik. Ne vždy chcete být v bezpečí. Mohla se utopit, ale ona naopak rozkvetla. Každý ji podporoval. Heath hned rozpoznal, že potřebuje podporu. Dostal z ní hodně. Byl tak horlivý, že jí pomohl se soustředit.

Vaše produkce mívají tendence být dramatické. Obzvlášť příběh za kamerami tohoto filmu je neobvykle hrozný. Jak vás to ovlivnilo?

Zbavilo mě to energie. Prostě jsem chtěl skončit. Trvalo to pak celé natáčení. Nevěděl jsem, jestli cokoli, co děláme, bude fungovat. Bylo to jako autopilot. Nejdůležitější idea byla, že to děláme pro Heatha. Nepřestával jsem přemýšlet o tom, jestli je to dobré natolik, aby byl hoden Heathova posledního. Když jsme to začínali dávat dohromady, zjistil jsem, že to vlastně ladí. Byla to hodně zvláštní zkušenost, doufám, že takovou už si nebudu muset v životě znova projít.

Jak se do filmu dostali Johnny Depp, Jude Law a Colin Farrell?

Volal jsem Johnnymu, jen abych mu vyjádřil soustrast, a on řekl: "Cokoli se rozhodneš dělat, budu při tobě." Shledal jsem, že tohle byl ten nejzásadnější hovor, protože všichni dostupní, inteligentní, zkušení finančníci odcházeli. To zastavilo ústup od kořisti. Problém to nevyřešilo. Pořád jsem musel vymyslet, co budu dělat. Potřeboval jsem tři herce. Začal jsem obvolávat Heathovi přátele. Nakonec se nám podařilo sladit všechny naše časové rozvrhy. Johnny se připravoval na natáčení Veřejných nepřátel Michaela Manna, a natáčení bylo o týden odloženo. Hned toho využil.

Nejironičtější bylo, že s Judem jsem mluvil ještě předtím, než jsem obsadil Heatha. Načrtli jsme storyboard a s ním se vydali do Hollywoodu, abychom získali peníze. Byla tam i scéna se žebříkem. Fantazie se stala skutečností a on se zavázal, že to natočí. Colin vypadá temněji a podleji, takže vystupuje jako poslední. Johnny má nejlepší možnost stáhnout s sebou diváky. Nebyl zde čas na zkoušky, i proto jsem žádal Heathovi blízké přátele. Colin řekl, že cítil, jak se na Heatha napojil. Byl mocného ducha. Všichni jeho přátelé říkali, že byl velmi starého, moudrého ducha. Vtipkoval jsem, že neumřel mladý, ale že byl už pěknou řádku stovek let starý, když zemřel.

Ve filmu se hodně mluví o smrti. Cítil jste někdy potřebu toto jaksi ztlumit?

Ne. Takhle jsme ten scénář napsali. Kdybych byl ve styku se studiem, umíte si představit, jak by mi dovolili představit Heatha se smyčkou okolo krku a řečmi o smrti jeho postavy? Heath by se k tomu postavil stejně jako já. Celá ta scéna loďky plující po řece, okolo fotografie slavných zemřelých osobností, byla napsána dlouho předtím, než zemřel.

Jak těžké bylo přetvořit chmurnou realitu ve fantasy?

Moje teorie je, že ve velkých fantasy filmech vytvoříte báječný svět během 10 minut a pak musíte strávit 2 hodiny, abyste tenhle báječný svět měli za rozumnou cenu. Tím jste znudění. Myslel jsem si, že když projdeme zrcadlem, můžeme vytvořit pokaždé jiný svět. Není tak drahé dělat krátké scény z fantasy světa. Lidé si myslí, že jsem fantasta, to je kravina. Jsem tak zatraceně pragmatickej. Vstoupíme dovnitř a rychle odtamtud ven.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mima Mima | Web | 8. ledna 2010 v 11:08 | Reagovat

Chcem, chcem, chcem premiéru 21.1.!  :-( Ale nevyzerá to ružovo... Na imdb ešte stále 2010  :-(

2 Lila Lila | Web | 8. ledna 2010 v 22:18 | Reagovat

to řekl hezky,že Heath byl už stovku let starý než zemřel..svým způsobem je to pravda:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama