10 nejlepších filmů dekády

2. ledna 2010 v 9:56 | Nine (DH) |  Ostatní
Podobných žebříčků se teď asi bude objevovat více, ale proč si Heathovy úspěchy nepřipomenout, když byly zasloužené?


Následující sestavila Julia Rhodes z www.calitreview.com:

1. WALL-E (2008)

2. In the Mood for Love (2000)

3. Temný rytíř (2008) - proč?

Hodně očekávaný sequel Batmana začíná od Christophera Nolana není komiksovým filmem. Může být založený na klasických komiksových postavách, ale boří stereotypy laciných komiksových filmů. Joker Heatha Ledgera je jedním z nejděsivějších padouchů filmové historie, protože on není vtip, to ani v nejmenším; je zcela šílený, ale strašně chytrý, a smrt a chaos jdou s ním. Jeho zelené vlasy, groteskně zjizvený výraz ve tváři a šílený smích mohou být původně stejné aspekty jako Jokera Jacka Nicholsona, ale Ledgerův Joker je hrůzostrašně realistický, čímž je stejně děsivý, jako byl Michael Myers v originálním Halloweenu. Hercova neočekávaná smrt a posmrtný Oscar přidal filmu tragický nádech, ale i tak Ledger předvedl pořádný bang. Hudba k Temnému rytíři je trvalý, napínající rytmus připomínající tlukot srdce - není okamžik na oddych. I po několika zhlédnutích je to stále úžasná podívaná, čestný thriller, který vás nepustí ze sedadla, což je vzácnost.6. Zkrocená hora (2005) - proč?

Neobvyklý příběh o lásce režiséra Anga Leea se stal více vtipem současné popkultury, než si zaslouží. Není to jen film o homosexuálních kovbojích, ačkoli to je základ vyprávění; je to impozantní příběh lásky zasazený do rozlehlých plání a zasněžených vršků hor na Západě USA. Prostě se tak děje, že to není o lásce mezi mužem a ženou, takže to pozitivně rozbíjí - trhá na cimprcampr - jeden z našich velkých amerických snů, proto se lidé cítí tak nepohodlně (vzpomeňme na křesťanská práva). Ennis Heatha Ledgera a Jack Jakea Gyllenhaala se do sebe zamilují, když se v 60. letech stanou honáky ovcí, ale jejich příběh tím nekončí, místo toho tká pokroucené a srdcervoucí nit skrz desetiletí manželství, dětí a monotonie - tragický příběh, který je tolik uvěřitelný. Ledgerův Ennis vyhoupl herce na vrchol seznamu filmů Akademie, které musíte vidět - jeho nevrlostí, potichu bujícím neklidem; Jake Gyllenhaal a Michelle Williams jsou ve svých rolích také bezvadní. FNicméně filmová kamera je možná tím nejpozoruhodnějším prvkem: Lee zasadil filmovou lásku do amerického Západu, a každý, každičký záběr ovcí, jak se řinou z hor, slunce, které pozlacuje rozlehlé pláně, poukazuje na cit a obdiv pro krásu a drsnost této zakázané krajiny (zajímavé, protože Lee není Američan). Film může sbírat pošklebky a stížnosti ohledně roztahanosti děje, ale nemůžete popřít, že takovéhle klasické americké love story jsou, Zkrocená hora ji jen postavila na hlavu a udělala díru přímo do představy, že láska v mainstreamových filmech musí vždy být mezi mužem a ženou.


8. OldBoy (2003)

9. Zmizení (2005)

10. Potomci lidí (2006)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mima Mima | Web | 2. ledna 2010 v 12:24 | Reagovat

Súhlasím s každým slovom :-) Bravo! Mať dva filmy v TOP 10, to sa len tak niekomu nepodarí :-) Lenže škoda, že to už tak nebude v ďalšej dekáde :-(

2 Romi Romi | Web | 2. ledna 2010 v 18:30 | Reagovat

Souhlasím. Umístili se fakt ty dobré filmy!

3 Lila Lila | Web | 4. ledna 2010 v 20:04 | Reagovat

hezky a upřímně to vyjádřili :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama