PŘÍBĚH RYTÍŘE

11. září 2009 v 19:55 | DH |  Obsahy filmů
V pokračování najdete:

- trailer
- herecké obsazení
- obsah filmu
- zajímavosti ze zákulisí
- celý film na YouTube.com
- plakátTrailer:Hrají:

Heath Ledger - William/ Sir Ulrich von Lichteinstein z Gelderlandu
Mark Addy - Roland
Alan Tudyk - Wat
Paul Bettany - Geoffrey Chaucer
Rufus Sewell - hrabě Adhemar
Shannyn Sossamon - Jocelyn
Laura Fraser - podkovářka Kate
James Purefoy - Princ Edward/ Sir Colville
a další...

Obsah filmu:

Film se odehrává ve 14. století, ovšem obsahuje několik anachronismů, které do období středověku rozhodně nepatří - jsou to slova a především hudba, obzvlášť We Will Rock You od Rolling Stones, se kterou je film asi nejvíce spjat.

Na začátku příběhu se setkáváme se třemi panoši - Williamem, Rolandem a Watem, kteří jsou se svým pánem jen krůček od vítězství v rytířském turnaji. Před posledním soubojem si ale rytíř odskočí, jak se říká, na velkou a už se nevrátí - zemřel při výkonu potřeby. William se ale šance na výhru nevzdává, naopak. Oblékne si pánovo brnění a vydává se i přes nesouhlas kamarádů dokončit turnaj. Vychází z něj jako vítěz!

Ještě v opojení z výhry se William rozhoduje, že se stane rytířem. Že si splní dětský sen. Spolu se svými kamarády začne pořádně trénovat a navíc do své "party" přiberou proslulého spisovatele Geoffreyho Chaucera, kterého potkají nahého při cestě na svůj první rytířský turnaj v Rouenu. Trojice využije jeho umění a jako cenu za to, že mu pomohou, jim on nakreslí a napíše doklad o urozenosti pro Williama, ze kterého se tak stane Sir Ulrich von Lichteinstein z Gelderlandu.

V Rouenu, ještě před turnajem William poznává krásnou šlechtičnu, do které se na první pohled zamiluje. A zdá se, že i jí není Sir Ulrich lhostejný...

V turnaji William uspěje jen v šermu a za zlatou sošku koně, kterou vyhrál, si nechává od podkovářky vyrobit nové brnění. Zbytkem zaplatí dluh, který si jeho herold Chaucer vytvořil během toho, co William soutěžil.

Williamovým největším soupeřem ovšem je hrabě Adhemar. Ne tolik v turnajích jako především v souboji o srdce šlechtičny Jocelyn. Má sice navrch, ale Adhemar to nehodlá respektovat a jen Williama ponižuje. William coby Sir Ulrich pak čeká na jediné - až se bude moct utkat s kopím v ruce a v sedle koně s Adhemarem a porazit jej. Stále se to ale nedaří a když konečně je šance, Princ Edward Adhemara vysílá do války. Alespoň má tak William volné pole, co se týče Jocelyn.

Jenže! Před dalším turnajem Jocelyn vysloví jedno přání - William má kvůli ní turnaj prohrát, a tím ji tak dokázat, že ji skutečně miluje. (Všichni jí totiž vždy slíbí, že turnaj vyhrají pro ni.) A William? Nechtělo se mu, ale nakonec její přání plní. V polovině turnaje ovšem Jocelyn vysílá svou služku Christianu s novým pokynem - pokud Sir Ulrich Jocelyn skutečně miluje, pak pro ni v turnaji zvítězí. Ach ty ženy...

Světový šampionát se koná ve Williamově rodném Londýně, kam se vrací po 12 letech... Má se zde konečně utkat i s Adhemarem, ale ještě předtím se rozhodne vydat najít svého otce. A skutečně se s ním shledává, ačkoli on už svého syna nikdy neuvidí - oslepl.

Tato návštěva však Williama přišla velice draho. Pomstychtivý Adhemar se jal Williama sledovat a zjistil, co skrývá, tedy že není urozeného původu. Samozřejmě si to nenechává pro sebe a druhý den, v den turnaje, je William zadržen, ačkoli přemlouván přáteli i Jocelyn, aby utekl. Zdá se, že Adhemar zvítězil. Ovšem asi neměl říkat hop, dokud nepřeskočil...

Když je William dán do klády a veřejnost se do něj pustí, z davu vystoupí sám Princ Edward, přezdívaný Černý princ z Walesu, a prohlásí Williama za Sira Williama! Je to jako poděkování za to, že s ním William bojoval v turnajích i přesto, že věděl, proti komu míří svým kopím.

Poslední souboj tak může začít - Hrabě Adhemar versus Sir William. A nebyl by to Adhemar, aby se zas nechoval nečestně a nepodváděl. Na Williama si ale nepřijde, protože ten jej velkolepě poráží a konečně může být se svou Jocelyn.

- - - THE END - - -


Zajímavosti ze zákulisí

 • Při nácviku pohybu s kopím se Heathovi podařilo vyrazit koštětem režisérovi Brianu Helgelandovi přední zub.
 • Na výrobu kopí bylo vynaloženo spousta úsilí - aby se věrohodně roztříštilo, ale přitom neporanilo jezdce. Tělo kopí bylo nařezané, takže se pak lehce rozlomilo, a hroty kopí byly vyrobeny z balzového dřeva. Každé z nich taky bylo vydlabané a uvnitř vyplněné balzovými hranolky a nevařenými linguini, aby třísky byly co nejpřesvědčivější.
 • Herec, který hraje mladého Williama (Leagh Conwell), má jinou barvu očí, než potom dospělý (Heath Ledger). Režisér ale nechtěl, aby tak mladý Leagh nosil čočky.
 • Paul Bettany coby herold Chaucer si vším tím křičením uhnal laryngitidu (zánět hrtanu). A když poprvé jako Chaucer představoval Sira Ulricha, davy nijak nereagovaly. Čeští komparzisté totiž Bettanymu nerozuměli... Něco z toho bylo ve filmu ponecháno.
 • Během prvního ceremoniálu, kdy jsou vyhlašování William i Adhemar, Chaucer dvakrát políbí herolda hraběte Adhemara. Vyhověl tak režisérově požadavku, aby jej nějak překvapil, ale nespecifikoval jak.
 • Film se z velké části natáčel v České republice a kromě českých herců (Daniel Rous, Alice Bendová, Václav Upír Krejčí a další) se mezi komparzisty objevili i pražští bezdomovci.
 • Ve scéně, kdy William následuje Jocelyn do katedrály na koni, byl zvuk koňských kopyt simulován klapáním kokosových skořápek o podlahu.
 • Úplně úvodní scéna z rytířského turnaje je ve skutečnosti kamerou zachycená nehoda Heathova dubléra. Při filmování jedné ze scén totiž soupeřovo kopí minulo cíl a uhodilo dubléra do hlavy. Dublér se pak zřítil z koně v bezvědomí. A celá tato stopáž byla použita jako úvodní scéna.
 • A jak vznikal zvuk lámaného kopí? Použil se zvuk startující houfnice, a za účelem vytvoření dlouhého tříštícího se dopadu byl zvuk zpomalen na polovinu.
 • A zase ti Češi a jejich neznalost angličtiny... Ve scéně, kdy Chaucer vyjmenovává Ulrichovy přednosti poté, co zvítězil v klání v šermu, je spousta českých komparzistů, kteří ovšem nemluvili anglicky. Takže když Paul Bettany skončil svůj řeč, oni zůstali potichu. Až hlasitá pobídka Marka Addyho (Roland) je přinutila začít jásat.
 • CHYBA: Ve filmu Princi Edwardovi přezdívají Černý rytíř. Ano, tak se mu skutečně přezdívalo, ale až po jeho smrti, nikoliv za jeho života.


Příběh rytíře v originále na YouTube.com:


2. část, 3. část, 4. část, 5. část, 6. část, 7. část, 8. část, 9. část, 10. část, 11. část, 12. část, 13. část, 14. část - počkejte si až na konec titulků - dočkáte se ještě jedné scény...


Plakát:


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Romi Romi | Web | 12. září 2009 v 7:35 | Reagovat

TO JE MŮJ OBLÍBENÝ FILM S HEATHEM:)A ZAJÍMAVOSTI JSEM SI RÁDA PŘEČETLA!

2 Mima Mima | Web | 12. září 2009 v 9:49 | Reagovat

Toto keďd som pozerala prvý krát, tak som sa rehotala ako skoro pri žiadnom filme. Milujem tú scénu, keď Wat dorazí s darčekom od Jocelyn a Williama pobozká:D:D A s tou scénou za titulkami máš pravdu- odhalila som to až keď to dávali na Markíze:D No- bola som veľmi prekvapená:D:D

3 Lila Lila | Web | 12. září 2009 v 20:45 | Reagovat

Příběh rytíře byl muj první film,který jsem s Heathem poprvé kdysi dávno viděla a pokaždé když mam splín a mam chuť na film-komedii-dobrodružný-tak sahnu po Příběhu rytíře,tam se vždycky určitým momentům musim tlemit:-D :-D třeba když se Wat ptá na začátku co je mrtvému siru Ecktorovi( nwm jak se to píše) a Roland mu dopoví ,,Jiskru jeho žití uhasilo řiťolití,fuč je jeho duch,zbyl jenom puch! Už si to pochopil?" nebo když podtkají nahýho Chaucera a Heath se ho ptá co dělá a on řekne-,,Trmácim se. Víte co je to trmácet se? To je velká,úmorná,deprimující,leč odhodlaná cesta člověka,který nemůže dělat nic jiného než se trmácet." takovýmle a spoustě dalších hlášek, z toho seru:-D a ty zajímavosti sou fakt dobry!

4 Lila Lila | Web | 13. září 2009 v 9:24 | Reagovat

btw až teď jsem pořádně zaregistrovala,že odlítáš na tejden na Korfu. Tak si to pěkně užij a hlavně se v pořádku vrať :-)

5 Katuška Katuška | 16. srpna 2010 v 15:02 | Reagovat

Je strašná škoda že zemřel :-( byl opravdu překrásný ;-)

6 anica anica | 11. prosince 2012 v 18:30 | Reagovat

Napadlo mě ,že by bylo fajn kdyby nám dali plakát heatha do bravíčka a ten kdo by chtěl tak může napsat do bravíčka myslim že když nás bude hodně tak by ho tam mohly dát :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama