Vanity Fair - The Last of Heath Ledger

1. července 2009 v 9:23 | DH |  Heath ve Vanity Fair 8/2009
Tak přináším překlad toho, co se čtenáři Vanity Fair dočtou o posledních dnech Heatha Ledgera (jedná se o "výcuc", kompletní článek není online k dispozici):

  • Jak očistil své herectví
Kameraman Nicola Pecorini, který s Ledgerem pracoval na jeho posledním filmu, Imaginarium dr. Parnasse, říká, že Ledger "pravidelně kouříval marihuanu, jako asi 50% Američanů." Ale poté, co vyšlo vládní nařízení, Ledger "byl čistý jako píšťala". A hlasový trenér Gerry Grennell, který s Ledgerem pracoval a bydlel během natáčení Temného rytíře, říká, že Ledger dokonce přestal i pít alkohol: "Heath by zvesela přišel k baru, zaplatil rundu přátelům a sám by se vrátil jen se sodovkou nebo džusem, už pak nepil alkohol."


  • Jak chronická nespavost mohla vést k jeho smrti
Ledgerovo užívání prášků na spaní s kombinací s chronickou nespavostí na konci jeho života, dělalo Grennellovi velkou starost: "Řekl bych, 'Pokud bys třeba snesl přestat ty prášky brát, přestaň, protože ti očividně vůbec neprospívají.' Souhlasil. Je pro mě velice těžké si představit, jak blízko byl tomu, aby je přestal užívat."

Ledger obvykle trávil noc co noc vzhůru, zabíjel nějak čas, píše Biskind, a přearanžovával nábytek tak, jak se mu to zrovna líbilo. Grennell ho trénoval v Alexandrově technice, což mu umožnilo spát aspoň pár hodin, ale přesto se stále pral.

"Každý má jiný pohled na to, jak odešel," řekl Grennell Biskindovi. "Z mého pohledu, a podle toho, jak jsem ho znal, a jak moc jsem s ním byl, byla to kombinace vyčerpání, prášků na spaní... a možná následky chřipky. Hádám, že jeho tělo prostě přestalo dýchat."

  • Jak se rozpadl jeho vztah
Terry Gilliam - Ledgerův přítel a rádce, a režisér Imaginaria dr. Parnasse - souhlasí s Pecorinim, že milostný vztah mezi Ledgerem a Michelle Williams se začal rozpadat během oscarové kampaně pro Zkrocenou horu. Celá ta mašinerie se kolem nich začla rozrůstat," říká Gilliam. "To byl ten okamžik, kdy se to změnilo, kdy mu došlo, Uh-oh. Každý vnímáme svět jinak. On se nestaral o věci, jako byla tahle ocenění."

Podle Pecoriniho, "Heath se (kvůli vztahu) stále obviňoval, ptal se sám sebe 'Co jsem udělal špatně?'. Gilliam dodává: "Protože on je mnohem krásnější osobnost, než jsem já, opravdu si myslel, že může udělat správnou věc. Snažil se být slušný a elegantní, dát ji vše, co chtěla - dům, každou podělanou věc. Ale když se to jednou pokazilo, šlo to do háje hodně rychle. Byl přemožen právníky, a bylo jich víc a víc, jako by se na něm živili. Říkal jsem, 'Je to hovadina. Heathe, prostě to skonči. Vypadni - je to špatný. Musíš od toho zkrátka odejít.' Zacházelo to dál a dál. Neposlouchal by nikoho z nás."

Jak se Ledgerův vztah s M. Williams rozpadl, a pár začal jednat s právníky a ohledně svěření dcery do péče, podle Gilliama, Ledger ztroskotal. "Věc, která opravdu donutila Heatha se přetrhnout" byla právní hádka kvůli jeho dceři Matildě, říká Gilliam. "Říkal, 'Jděte všichni do prdele! Michelle nic nedám!' ???". Vzpomíná další příčinu, když se jednalo o péči Matildy, "rozhodně spolu vedly ohnivé debaty, a emoce byly velké." (Ledgerův právník odmítl komentovat cokoli ohledně odloučení nebo svěření do péče.)

  • Jeho oddanost práci
Spor v jeho osobním životě splýval s natáčením pro Gilliamova Parnasse, ale spíše než aby ho to rozptylovalo od práce, Gilliam věří, že mu to pomáhalo soustředit se na roli, řekl Biskindovi. Jednou se objevil na place "zcela zřejmě zatraceně nemocný", říká Gilliam. Lékař mu řekl, že je to začátek zápalu plic a že by měl brát antibiotika, jít domů a odpočinout si. Ale podle Gilliama Ledger řekl: "V žádném případě. Nepůjdu domů, protože stejně nemůžu spát, a jenom bych přemýšlel o situaci. Radši zůstanu tady a budu pracovat."

Ačkoliv "byl schopen přijet ráno na natáčení úplně zdrblý", říká Gilliam, "koncem dne zářil, sršel energií. Bylo to jakoby vše vkládal do práce, protože to ho těšilo; to bylo to, co miloval dělat. Slova ze sebe jen sypal. Bylo to jakoby tím žil."

  • Ledgerova apatie k označení coby hvězdy
Ledgerův přítel a agent, Steven Alexander, řekl Biskindovi, že Heath "byl stále nerozhodný hrát v letním trháku, s loutkami a akčními postavami a vším, co s nějakým tímhle filmem přichází. Bál se, že by ho to mohlo zaškatulkovat a omezit tak jeho možnosti výběru." Podle Ledgerových přátel jeden z důvodů, proč souhlasil s Temným rytířem, bylo neobvykle dlouhé natáčení, které mu poskytovalo výmluvu, proč odmítat další nabídky.

Alexander řekl Biskindovi, že Ledger měl na Temného rytíře smlouvu ve stylu zaplať-nebo-hraj - znamenalo to, že by byl v každém případě odškodněný - takže cítil, že má svobodu dělat coby Joker co chce. Podle Pecoriniho Ledger doufal, že jeho výkon bude přehnaný a že ho vyhodí, a tak se z toho stanou příjemné, dlouhé a placené prázdniny.

"Byl připraven vyrazit z bran, ale nechtěl šlápnout na plyn a stát se něčím, čím nechtěl: rebelantským idolem," říká Alexander. "Byl uzavřená osobnost a nechtěl sdílet své osobní záležitosti s tiskem. To zkrátka nebylo na prodej. To je část důvodu, proč zpočátku svou kariéru strhával. Nemotivovaly ho peníze nebo postavení hvězdy, ale respekt jeho vrstevníků a lidí, které vydou z kina poté, co viděli nějaký film, kde hrál, a řeknou, 'Wow, úplně s tou postavou splynul.' Usiloval, aby se stal 'iluzionistou', jak to nazýval, a vytvářel postavy, které tu ještě nebyly."

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Romi Romi | Web | 1. července 2009 v 9:34 | Reagovat

MOC HEZKÝ ČLÁNEK A FOTOGRAFIE:)

2 Mima♥SB♥ Mima♥SB♥ | Web | 1. července 2009 v 11:51 | Reagovat

to je pekné....

3 Markot Markot | 1. července 2009 v 13:26 | Reagovat

Skvělý překlad! Ale co taky jiného od tebe čekat:)

4 Lila Lila | Web | 1. července 2009 v 15:45 | Reagovat

vážně supr překlad děkuju moc!!:-) naprosto skvělý článek....Heath mě nikdy-stejně jako Joker-nepřestane překvapovat...

5 Barley Barley | Web | 19. července 2009 v 18:58 | Reagovat

teď jsem zjistila, že v srpnu, jak poletíme na dovolenou, tak vlastně na větších letištích bývají stánky s mezinárodními časopisy... tak už se jenom modlím, ať tam Vanity Fair je :D aspoň mě to donutí učit se anglicky :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama