Patriot - rozhovor s Heathem a Melem Gibsonem

4. července 2009 v 23:48 | DH |  Rozhovory
Protože se chystám sepsat informace o dalším filmu, kde Heath Ledger hrál, o Patriotovi, hledala jsem na internetu nějaké rozhovory tohoto se týkající a našla jsem tento, jehož překlad (dělala jsem, co jsem mohla) najdete po kliknutí na Celý článek ...


Jsme nějakých 30 mil od Jacksonu v Severní kalifornii. Na nejvyšších vrcholech této hornaté oblasti je chladný den. Uprostřed umělého močálu, který nás obklopuje, je v dáli slyšet střelba a křik. Přenášíme se zpět do 70. let 18. století, znovu zuří Revoluční válka - vše pro kamery. Film, který se tu natáčí je Patriot, výpravný akční a dobrodružný příběh o pokojném farmáři Benjaminu Martinovi (hraje Mel Gibson), nedobrovolně donuceného bojovat proti Britům, když válka začne ovlivňovat jeho rodinu.
Jeho nejstaršího idealistického syna hraje Západoaustralan Heath Ledger. Už s jedním hollywoodským filmem (10 důvodů, proč tě nenávidím) za sebou je 21-letý Australan na cestě vzhůru. Oděný v dobovém oblečení a hrající si s příliš velkou mušketou se Heath Ledger ostýchavě směje, když je tázán na svou reakci, že bude hrát nikoho jiného než syna Mela Gibsona. "Bylo to velmi vzrušující, ale nikdy vážně nic nenechám, abych se tolik snažil dostat se někam, až jsem se dostal sem. Měl jsem okolo 4 měsíců, než jsem začal natáčet, abych to vstřebal, takže se to nepovede vždy napoprvé, co nad to sednu, podívám se mu do očí a uslyším akce a střih. Pak se začnu třást." Mladý herec, vloni nominovaný na AFI za Ruce pryč, měl jen krátký čas přemýšlet o tom, že hraje Gibsonova nejstaršího syna. Musel se totiž vcítit do kůže odbojného patriota z doby, o které nic nevěděl. "Když jsem chodil do školy, moc jsem se s tím nesetkal, ale pořád jsem byl zvědavý, jak to bylo, takže bylo opravdu zajímavé, co jsem zjistil." Ledgerovi to pomohlo odpovědět hned na několik otázek, jako třeba "proč byla země tak hrdá a arogantní, ale v dobrém, proč měli svou Světovou sérii bez zapojení jiných zemí, a proč jejich vlajky vlály tak vysoko a tak pyšně. Je to proto, že si prošli peklem a vrátili se, aby vybudovali svou zem."
Ledger definuje svou postavu jako "reprezentanta nové generace této země. Silně věří v ideály nové vlády." Vypůjčuje si moderní přirovnání a pokračuje v popisu své postavy jako "obyčejného dítěte, které vyrostlo v rodině fotbalistů a celý život hrál fotbal. Nakonec dostane možnost zahrát si v superlize a on ji přijme. Je to velmi hrdý muž." Kromě ponaučení se o americké historii se Ledger a jeho kolega Mel Gibson museli podrobit několika nebezpečným tréninkům. Vzpomíná: "Trénovali jsme s mušketami, jak je zajistit a nabít, střílet a jezdit na koni. Takže takový základ, včetně pochodování a cvičení." I když to zní jako zábava, mladý Heath při tom zažil i bolest, když se mu povedlo si roztrhnout 'malý malíček' a skončilo to 3 stehy. "Na mušketách jsou tyhle flintové pojistky a na tom flintu je ostrý kamínek, který vyvolá jiskru. Právě jsem to s*al zpátky, abych vypálil, a přejel jsem přes to malým malíčkem, rozřízl si ho a dostalo se mi do toho hodně síry. Docela to bolelo." Pak se smíchem dodává: "Nebyl jsem statečný voják."
Ačkoli je označován jako klasický dobrodružný, Patriot je mnohem více film o vztahu otce a syna komplikovaný obdobím Revoluční války. Ledger podotýká, že nemůže posuzovat hledisko války ve filmu, ale spíše se může vyjádřit ke vztahu otec-syn, jako snad každý může. "Je to podobné tomu, čím jsem si prošel s MÝM otcem. Dostanete se do věku, kdy si myslíte, že máte vlastní názory a sám si vládnete životu, žádné starosti, pořádně jim zatápíte a neposloucháte, co vám říká." Ledger vzpomínal, jak se tenkrát zoufale chtěl dostat z Perthu, aby se mohl hnát za hereckou kariérou. Nepotřeboval žádnou výslovnou praxi a nyní je tento mladý herec na place stomilionového filmu, který si vzal do parády stejný tým jako velkofilmy Godzilla nebo Den nezávislosti.
Mysleli byste si, že tenhle šťastlivec z Perthu se bude štípat, jestli se mu to všechno jen nezdá. "Vůbec ne, protože jsem zjistil, že kdybych se musel štípat, tak pak jsem na nějakém místě, kde nechci být, ale teď jsem tam, kde být chci." A kdo by ho mohl obviňovat, navzdory chladu tady v Severní Karolíně, že hraje s dalším Australákem, Melem Gibsonem, který Heatha naučil spoustu věcí během obtížného natáčení. "V mnoha ohledech jsem se toho hodně od tohodle chlápka naučil. Mnoho z toho ani nemusí být řečeno nebo je to jen mezi řádky, ale bavili jsme se spolu, jak se vyrovnat s různými nátlaky. Prostě mi svým způsobem ukázal, jak zůstat normálním a zdravým člověkem, stále být obyčejný muž, a ne abyste dovolili, že se ocitnete jak na jiné planetě. Je v tom vážně dobrý." Heath vzpomíná, jak příjemné bylo jejich první setkání. "Je to vážně dobrý chlap, každému na place se věnuje - je skvělý."
Gibson, také oblečený v čistě Revolučním oděvu, nemůže nic jiného než mladého kolegu chválit. Během odpočinku během záběry; australská hvězda si nemyslí, že se Heath má ještě hodně věcí co učit. "Je neuvěřitelně rychlý," rozplývá se Gibson. "Vzpomínám si, jak zas***ě vyděšený byl, když jsme začli, ale vtipkovali jsme, jak to my chlapi děláme, a za chvíli byl v pohodě."
Stejně jako Ledger, i Gibson, ačkoli narozen v Americe, ví o tomto období americké historie málo, období, které je vzácně přenášeno na plátna kin. Takže se vrhl na čtení. "Pomáhá to a stejně užitečné bylo sledování speciálů o Revoluci na veřejné televizi, protože tím zjistíte, jaká nálada a temperament v tomto období panovalo. Jedna z nejodpornějších věcí, kterou jsem slyšel, byla stará vakcinace proti neštovicím. Víte, co dělali? Našli někoho, kdo měl neštovice, vzali jehlu a nit a prošili mu jeden z puchýřků. A pak vzali tu samou jehlu a nit a zajeli tím pod vlastní kůži. Pravděpodobnost, že se nakazí byla 40 % a že zemřou, ale spočítali si, že 60 % je dobrý risk. No, byly to těžké časy. Chci říct, musel jste mít tuhý kořínek, abyste byl imunní. Malé úlomky historie jako tyto vám vnuknou myšlenku, co se asi dělo pak."
Tohle je hodně daleko od populární série Smrtonosných zbraní. Nyní se oscarový režisér stává revolučním hrdinou. "Je to světová záležitost té doby, myslím, a snažím se neudělat nic, co by očernilo chování někoho, kdo v té době žil. Chci říct, je to dost všeobecné, ale přesně tam, odkud začínáte. Je to něco, co neděláte víc, než děláte. Nejvíce se mi daří 10 minut předtím, než usnu. Obvykle ležíte a jste natolik zrelaxovaní, že se vám začnou v hlavě rojit různé nápady, víte. Vždycky jsem se probudil a zapsal si je, abych ráno zjistil, že to jsou jen blbosti, takže jsem to přestal dělat. Takhle to zatím dělám u tohoto filmu, držím se při zemi a snažím si představit, jak to bylo ve skutečnosti. Nevím, jestli budu schopný se od toho odstřihnout. Chápete, je to děsivé. Pokaždé do něčeho jdete a výzvou je, jestli z toho můžete vyjít dobře. Dokážu dobře lhát? Jsem slušný lhář, počítám, takže to snad pro mě bude dobrý. Alespoň se nechám najímat," říká s typickou skromností Gibson. Nikdo mu nemohl říct, že se na plátna vrátí brzy ve Wim Wendersově filmi Million Dollar Hotel, jako hlas kohouta v novém animáku Slepičí úlet a má začít pracovat s Helen Hunt na filmu Po čem ženy touží.
Mezitím se život Gibsonova plátnového 'syna' rýsuje čím dál lépe. Samozvaný kočovník se po Patriotovi vrátí více do historie, v Příběhu rytíře natáčeném v České republice. "Jo, je to další film, další film na koních," pomrkává. "Je to o rytíři a rytířských turnajích z roku 1532." Navrátivší se režísér Brian Helgeland bude film natáčet přes 3 měsíce. Takže pro tuto stoupající hvězdu se rozjíždí kariéra a on to konečně cítí. "Jo, ale umím dobře vypnout, takže když jsem ve městě, mluvím se svým agentem a diskutujeme o všem možném, co se děje, tak zapnu a zapojím se. Ale pro mě se zatím vážně nic nezměnilo, ačkoliv vím, že jsem na kraji něčeho velkého, a to je vzrušující."
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Mima♥SB♥ Mima♥SB♥ | Web | 5. července 2009 v 12:17 | Reagovat

Vynikajúci preklad:) A fakt ma pobavilo, že:  "Nebyl jsem statečný voják."

2 Nine (DH) Nine (DH) | Web | 5. července 2009 v 13:56 | Reagovat

[1]: Jjo, to jsem se taky "hihi" - tak bych to popsala :-)

3 Romi Romi | Web | 5. července 2009 v 19:57 | Reagovat

TO JE TAKÉ PĚKNÝ HISTORICKÝ FILM, ALE MRZELO MĚ, ŽE TAM ZAHYNUL:(

4 Nine (DH) Nine (DH) | Web | 5. července 2009 v 20:55 | Reagovat

[3]: To mi právě dělá problém, protože než sepíšu obsah, chci film vidět, ale koukat na tenhle? To je smutnýýýý, půjde to ztěžka :-(

5 Lila Lila | Web | 6. července 2009 v 22:08 | Reagovat

takže nebyl ,,statečný voják?" :-D
perfekt článek:-)
jo jak řek Gibson  o tom jak je ..neuvěřitelně rychlý ve zvykání v rolích"....heath měl fakt jedinečný talent...

6 simca03 simca03 | Web | 9. února 2011 v 13:16 | Reagovat

[3]: souhlasím!!
úžasný článek
úžasný herec

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama