PATRIOT

12. července 2009 v 16:21 | DH |  Obsahy filmů

V pokračování najdete:

- herecké obsazení
- trailer
- popis filmu
- zajímavosti
- plakáty a fotkyHrají:

Mel Gibson - Benjamin Martin
Heath Ledger - Gabriel Martin
Gregory Smith - Thomas Martin
Joely Richardson - Charlotte Selton
Jason Isaacs - plk. William Tavington
Chris Cooper - plk. Harry Burwell
Tchéky Karyo - důstojník Jean Villeneuve
Tom Wilkinson - generál Cornwallis
Lisa Brenner - Anne Howard
Trevor Morgan - Nathan Martin
Bryan Chafin - Samuel Martin


DVD trailer:Popis filmu:

Konec 18. století, Jižní Karolína. Benjamin Martin je veteránem francouzské a indické války a také vdovcem, který na své farmě vychovává sedm dětí. Jeho nejstarší syn Gabriel je dychtivý připojit se k americké armádě bojující v Americké válce za nezávislost a chce tak učinit i přes otcův nesouhlas a zákaz. Ben, který válku, a ne jen jednu, zažil na vlastní kůži, nechce, aby se jí jeho syn zúčastnil.

Ale když si Jižní Karolína odhlasuje vstup do války, Gabriel se k vlastencům i přes nevoli svého otce připojí. Domů se vrací po 2 letech a s sebou přináší i velitelské rozkazy. Tu noc rodinu Martinů probudí bitka mezi Brity a kolonisty a Martinovi se druhý den ráno starají o raněné obou stran. K jejich domu dorazí britští vojáci - nelítostná kavalérie Zeleného dragouna - aby zabili přeživší Američany, spálili dům a zajali Gabriela jako špeha s tím, že jej oběsí. Gabrielův mladší bratr (a druhý nejstarší syn Benjamina Martina) se jej pokusí osvobodit, ale bezcitný a chladnokrevný plukovník William Tavington jej zastřelí, ačkoli Thomas vlastně neznamenal žádnou skutečnou hrozbu

Benjamin Martin se rozhodne se svými dvěma dalšími syny Nathanem a Samuelem Gabriela vysvobodit a pomstít smrt svého druhorozeného syna. Trojici se podaří pozabíjet mnoho důstojníků z britské jednotky a zachránit tak Gabriela, ale všichni jsou také svědky otcovy neskutečné zuřivosti, kdy zabíjí muže nožem a tomahavkem.
Gabriel zůstává vojákem, což se otci samozřejmě nelíbí, ale jak jeho syn tvrdí - je to jeho vojenská povinnost. Benjamin se připojí později, když se setká se svým synem. Zbytek rodiny nechají na starost tetě Charlotte, sestře zemřelé ženy Benjamina.

Ben rychle rozpozná, že mizerně vycvičení a bez zkušeností kolonisté stěží mohou na otevřených válečných polích porazit Brity, kteří narozdíl od nich vycvičeni jsou a navíc ještě dobře vyzbrojeni. Plukovník americké armády Harry Burwell proto požádá Martina, se kterým bojoval ve francouzské i indické válce, aby vybudoval domobranu, která by udržela britského generála Cornwalla na jihu, dokud nedorazí francouzská námořní jednotka s 10 000 vojáky. K domobraně se připojí francouzský důstojník Jean Villeneuve poté, co byl svědkem, jak jeho ženu a děti zaživa upálila britská armáda.

Domobrana Jižní Karolíny je povolána a přivlastní si partyzánské taktiky - momenty překvapení a následného útoku - aby zpustošili zásobovací vedení britské armády. Generál Cornwallis, který je při tom zajat, v zájmu poražení domobrany a hlavně Benjamina Martina schválí plukovníkovi Tavingtonovi ještě brutálnější taktiky. Přitom předtím plukovníkovi spílal za necitelnost projevovanou vůči civilistům a zajímaní vzdávajících se jednotek. Tavington vystopuje úkryt Benovy rodiny a spálí na popel plantáž u Charlottina domu, kde se Martinova rodina schovává. Naštěstí je ale rodina v pořádku, neboť je Gabriel včas odvedl do bezepčného azylu.
V té době si také Gabriel bere za ženu Anne Howard. Ovšem brzy po svatbě je Anne a její rodina upálena spolu s ostatními obyvateli městečka v místním kostele. Příkaz k tomuto ohavnému činu přišel od plukovníka Tavingtona...

Když rozzuřený Gabriel zjistí, co se stalo, on a malá skupina mužů vyráží obsadit Dragouny. Během tohoto boje je zabito mnoho mužů na obou stranách, zbývá už jen Gabriel a reverend proti Tavingtonovi. Reverend je zastřelen, ale předtím ještě hodí Gabrielovi nabitou mušketu, který střelí po Tavingtonovi, jež se skácí na zem. Když se ovšem Gabriel blíží k Tavingtonově tělu s nožem v ruce, aby jej ještě probodnul, Tavington se otočí a bodne svým mečem Gabriela do břicha. A zatímco Tavington uniká, k bojišti přijíždí Benjamin, aby zde na zemi našel svého umírajícího syna. Benjamin je zničen a jeho zápal po boji uhasíná. Nicméně se brzy vrací ke kolonistům, vysoko a hrdě nese americkou vlajku a slíbí si, že vydrží až do konce.

V závěrečné bitvě plk. Harry Burwell a Villeneuve pomohou fintou domobrany, kterou britské jednotky podcenily, Benjaminovi porazit Brity. A ačkoli generál Cornwallis vydal Tavingtonovi rozkaz, aby nezasahoval, dokud k tomu nedostane příkaz, Tavington a jeho dragouni vyráží do boje.

Brzy mají Benjamin Martin a plukovník William Tavington možnost sobě navzájem čelit. Když Tavington získá navrch a zranění Benjamina donutí klesnout na kolena, Tavington zamručí: "Zabít mě předtím, než skončí válka, ano? Zdá se, že nejsi lepší člověk." A jak mávne mečem, aby Benjaminovi usekl hlavu, Ben uhne a bodne Tavingtona mušketovým nástavcem bajonetu, zvedne poblíž ležící bajonet a odpoví: "Máš pravdu... moji synové byli lepší lidé." Probodne Tavingtonovi hrdlo a ten umírá.

Mezitím generál Cornwallis ohlašuje ústup, zatímco rebelové slaví. A jak na konci Benjamin vypráví - Britové byli poraženi, když Francouzi nakonec dorazili, aby Brity zablokovali. Cornwallis a jeho vojenští pobočníci jsou schovaní v domě a bombardováni francouzskými a americkými střelami. Ohromený Cornwallis, který si uvědomuje svoji porážku, prohlašuje: "Všechno se změní... Všechno se změnilo."

Závěrečná scéna nám ukazuje Benjamina Martina se svou rodinou, jak přichází na staveniště, kde leží základy jejich domu. Occam Benovi říká: "Gabriel říkal, že jestli vyhrajeme válku, budeme moct vybudovat celý nový svět. Prostě jsme mysleli, že začneme právě tady, s tvým domovem." Benjamin se usmívá, když odpovídá: "To zní dobře," a potřese si rukou s Occamem a se svou rodinou zamíří k nové, svobodné budoucnosti.


Zajímavosti:

Celkem 17 scénářů Robert Rodat napsal, než byl konečně spokojený.

Za Heatha nezaskakoval žádný kaskadér, vše natočil sám!

Původně měl mít Benjamin Martin jen šest dětí, ale Mel Gibson si prosadil dětí sedm, protože i on sám jich tolik má.

Dům tety Charlotte je stejný jako dům Forresta Gumpa ve stejnojmenném filmu z roku 1994, i když s trochu odlišným interiérem.

Uvažovalo se i o Jakeu Gyllenhaalovi jako Gabrielu Martinovi. Stejně se o roli ucházel i Paul Walker nebo Ryan Phillipe. Gabriela ale nakonec hrál Heath Ledger. (Ryan Phillipe zase naopak "vyfoukl" roli Heathovi ve filmu Crash.)

Mezi figurínami, které létali do řeky ve scéně s "pastí", je i figurína Johna Travolty.

Místo Jasona Isaacsa jsme v roli Tavingtona mohli vidět Kevina Spaceyho. Tvůrci filmu si jej ale nemohli dovolit, protože po zaplacení 25 mil. dolarů Melu Gibsonovi by zkrátka rozpočet filmu i na honorář Spaceyho nestačil.

Kvůli drastičnosti scény, kdy Benjamin opakovaně bodá a seká do britských vojáků a pak se zvedá celý od krve, některé americké televize tuto krev ztmavily, aby se vyvolal dojem, že se jedná o bláto.


Plakáty a fotky z filmu:


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Který z následujících filmů s Heathem Ledgerem máte nejraději?

Příběh rytíře 14.2% (35)
Patriot 4% (10)
Zkrocená hora 20.6% (51)
Casanova 7.3% (18)
Temný rytíř 9.3% (23)
Ples příšer 4% (10)
Deset důvodů, proč tě nenávidím 18.2% (45)
Čtyři pírka: Zkouška cti 2.4% (6)
Bratři Grimmové 3.6% (9)
Ned Kelly 4% (10)
Ten, který jsi tu neuvedla 12.1% (30)

Komentáře

1 markéta&barča l heathledger-fan l markéta&barča l heathledger-fan l | Web | 12. července 2009 v 17:37 | Reagovat

K anketě nejvíce miluju film CANDY,ale když tu není zaškrkla jsem 10 důvodů :-)

2 Mima♥SB♥ Mima♥SB♥ | Web | 18. července 2009 v 17:39 | Reagovat

Asi si idem požičať DVD Patriota:)

3 Lůca Lůca | E-mail | 14. listopadu 2009 v 14:45 | Reagovat

juchůů..takže jelikož jsem si vybrala jako ročníkovou práci ve škole na téma Heath Ledger, tak scháním o něm co nejvíc věcíí..a na tomhle blogu jsem se dozvěděla určitě něco novýho a zajímavýho o něm, hlavně o filmech..no z jeho filmů můžu říct, že se mi dost líbil Candy a taky Čtyři pírka..dneska se chystám zkouknout příběh rytíře a zkrocenou horu:) ale on byl prostě úžasnej ve všech filmech..škoda, že už tady není, ale život si hold nevybírá..byl a stále pro mě bude úžasnej:)

4 Saňule Saňule | E-mail | 8. července 2013 v 19:39 | Reagovat

Nejvíc mě zaujal film PATRIOT.
Je smutný v té části kdy Heatha Ledgera
zabije ten voják nebo co to vlastně byl. :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama