Pět nej aneb Nejslavnější filmy Heatha Ledgera

6. března 2009 v 20:57 | DH

Následující článek vyšel v magazínu Mladé fronty DNES pro týden od 5. do 12. března 2009. Autorkou článku je Scarlett Wilková.Loni v lednu se předávkoval prášky na spaní, bylo mu osmadvacet. Sedm měsíců poté kina začala promítat film Temný rytíř, ve kterém hrál zloducha Jokera, teď za něj dostal Oscara. Je druhým hercem v historii, který sošku dostal po smrti. První byl Peter Finch v roce 1977.


1 TEMNÝ RYTÍŘ
Role Jokera jej vyčerpala

Novináři jeho postavu Jokera z příběhu o Batmanovi označili za největšího filmového zloducha. Natáčel v době, kdy se mu rozpadal vztah a necítil se nejlépe. Rozhodnutí režiséra Christophera Nolana obsadit do role schizofrenního vraha právě Ledgera, hezkého idola, bylo zvláštní, ale vyplatilo se. Ledger bral natáčení tak vážně, že se se scénářem zavřel sám na měsíc do pokoje a téměř nevycházel. Chtěl se co nejvíce vžít do myšlení vraha. Psal si deník, ve kterém například stojí: "Minulý týden jsme spal asi tak dvě hodiny." O jeho potížích se spánkem věděla i jeho partnerka Michelle, podle níž bral prášky pravidelně. Jenže kolegové si při natáčení nevšimli, že je na tom psychicky špatně. Mysleli, že tak skvěle hraje. On se však ládoval prášky na spaní, proti bolesti, antibiotiky i antidepresivy. Tato děsivá kombinace ho nakonec stála život. Zemřel v posteli ve svém newyorském bytě. Říká se, že ho o život připravila role Jokera, ale při jeho divoké povaze a trápení s nespavostí by se smrti asi stejně zanedlouho nevyhnul.


2 ZKROCENÁ HORA
Romance o lásce mezi muži

Ještě nikdy se v žádném velkofilmu tak otevřeně nezobrazovala láska mezi dvěma muži. Na první pohled drsní kovbojové, kteří žili se ženami, jen si neuměli poradit s tím, že milují jeden druhého. Trápili se, bránili se citům... Díky roli jednoho z gayů se Heath Ledger stal hvězdou. Z rodné Austrálie se přestěhoval do Spojených států, film dostal Oscara a jedna z jeho scén s filmovým partnerem Jakem Gyllenhaalem byla vyhlášena jako nejlepší filmová líbací scéna. Začalo se samozřejmě spekulovat o tom, zda pohledný mladík skutečně není homosexuál. Povídačky ustaly, když se mu narodila dcera. Její matkou je Michelle Williamsová, se kterou se seznámil právě při natáčení Zkrocené hory. Paradoxně tam hrála jeho manželku šokovanou zjištěním, že její partner miluje kolegu kovboje.

3 PATRIOT
Kluk, který chtěl do války

Tato role se k jeho vizáži blonďatého romantického hrdiny hodila skvěle. Hrál syna Mela Gibsona v historickém válečném dramatu Patriot. Gibson se snaží svou rodinu uchránit před útrapami války, jeho syn se však do ní hrne s mladickou nerozvážností. Nakonec se s tátou navzájem zachraňují. Film vznikl v roce 2000 a díky němu se o Ledgerovi začalo mluvit jako o velkém talentu.

4 LEGENDY Z DOGTOWNU
Hrál legendárního surfaře

Když se měl v roce 2005 natáčet film o skutečném příběhu skupiny mladých surfařů, kteří si říkali Z-boys, jeden z nich, Skip Engblom, si na roli sebe vyžádal Heatha Ledgera. To už byl herec známý, ostatně první roli si zahrál v rodné Austrálii, už když mu bylo deset let, ale nebyl ještě slavnou filmovou celebritou. Film je plný kaskadérských kousků a ukazuje, jak vlastně vznikala dnešní obliba extrémních sportů.

5 PLES PŘÍŠER
Ve filmu si vzal život

V roce 2001 hrál v dramatu po boku Halle Berryové a Billyho Boba Thorntona. Film získal řadu ocenění a Ledger v něm představoval nešťastného a citově nevyrovnaného mladíka, který spáchá sebevraždu.


A nezapomeňte hlasovat pro svůj nejoblíbenější film s Heathem Ledgerem!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Který z následujících filmů s Heathem Ledgerem máte nejraději?

Příběh rytíře 14.2% (35)
Patriot 4% (10)
Zkrocená hora 20.6% (51)
Casanova 7.3% (18)
Temný rytíř 9.3% (23)
Ples příšer 4% (10)
Deset důvodů, proč tě nenávidím 18.2% (45)
Čtyři pírka: Zkouška cti 2.4% (6)
Bratři Grimmové 3.6% (9)
Ned Kelly 4% (10)
Ten, který jsi tu neuvedla 12.1% (30)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama