Legenda Ledger

28. února 2009 v 14:42 | DH |  To je Heath...

Následující článek pochází z MF DNES z 26. února 2009. Autorkami jsou redaktorka Klára Kubíčková a filmová kritička Mirka Spáčilová.LEGENDA LEDGER
- Byl to milovník náročných rolí, starších žen a ničeho se nebál, říkalo se o Heathu Ledgerovi.

(Klára Kubíčková)

Když vloni v lednu nalezla v domě na Manhattanu masérka bezvládné tělo slavného hollywoodského herce Heathe Ledgera obličejem dolů mezi rozsypanými léky, spekulovalo se o sebevraždě. Nakonec vyšetřovatelé oznámili, že herce zabila nešťastná kombinace léků na uklidnění. Před smrtí si opakovaně stěžoval na vyčerpání - dokončoval práci na Temném rytíři, v němž ztvárnil roli Jokera, a nemohl prý vůbec spát. Za Jokera dostal v pondělí posmrtně Oscara. A není to zdaleka jediné ocenění jeho hereckého talentu a vytrvalé práce.

Když jeho jméno zadáte do Googlu, objeví se sedm a půl milionu odkazů, má bezpočet fanklubů po celém světě a na YouTube se stále objevují nové sestřihy z jeho filmů, které vyrábějí fanoušci na jeho počest.
V nakladatelství Metafora vyšel bonbonek i pro české milovníky tohoto herce, kniha Chrise Robertse nazvaná "Heath Ledger - ilustrovaná biografie". Ta shrnuje jeho život od prvních chvil na jevišti přes jeho vztahy vláčené bulvárem až po fotografie z Ledgerova pohřbu. I ona má být poctou tomuto předčasně zesnulému herci.

Je barevná, velkoformátová a plná obrázků, a přestože chce populárním způsobem přiblížit Ledgerovu osobnost, nebulvarizuje. Navíc se čtenář dozví mnoho i o Ledgerových (mnohých) partnerkách a jejich osudech či filmových rolích, o jeho přátelích a o civilním životě hollywoodské hvězdy. V jednácti kapitolách je obsažen i děj Ledgerových známých filmů a kuriozity z natáčení, zábavné jsou hlavně snímky z těch úplně prvních filmů či seriálů.

Například na první castingové fotografii nebo na obrázcích z posilovny, kde se natáčel seriál Pot a dřina, je Ledger téměř k nepoznání. Roberts ve své knize nezapomíná zmínit ani některé kritiky, takže se čtenář dozví, že podle The Guardianu je Příběh rytíře "velmi hloupým filmem", v němž ovšem Ledger působí jako novodobý australský gladiátor. Tak nějak vznikla legenda o krasavci z pláže, které se Ledger vytrvale bránil.

Heath Ledger se narodil v roce 1979 v australském Perthu, jméno dostal po hrdinovi z románu Na větrné hůrce. Na obrazovce se poprvé objevil v roce 1992. Po několika menších rolích odešel v roce 1999 do Hollywoodu, kde si zahrál ve filmu Deset důvodů, proč tě nenávidím. Hned nato se objevil po boku Mela Gibsona ve snímku Patriot. O rok později přišel Příběh rytíře, sladký romantický středověký film, v němž si Ledger zahrál hlavní roli statečného šlechtice a přijel natáčet i do Prahy. V roce 2005 měly premiéru hned tři filmy s Ledgerem - Legendy z Dogtownu, Casanova a Kletba bratří Grimmů. To hlavní Ledgera teprve čekalo.

Nabídku na roli Ennise Del Mara ve Zkrocené hoře, kterou na motivy povídky Annie Proulx chtěl točit Ang Lee, nejdřív odmítal. Nakonec si homosexuálního kovboje zahrál a film získal hlavní cenu na festivalu v Benátkách. Ledger byl za svůj výkon nominován také na Zlatý glóbus a na Oscara. Média, kritikové i Ledgerovi přátelé ještě dlouho tvrdili, že si jeho výkon ve Zkrocené hoře oscarovou sošku zasloužil. "Byl to milovník náročných rolí, starších žen a nesnadných úkolů," tvrdí o něm autor ilustrované biografie Roberts.

Zkrocenou horou jeho tažení Hollywoodem neskončilo. Zahrál si básníka Dana ve filmu Candy a v jedné z hlavních rolí vystupoval i v životopisném filmu Šest tváří Boba Dylana. Joker v Temném rytíři byl jeho poslední rolí. Když režisér Nolan dostal otázku, proč Ledgera do role Jokera obsadil, odpověděl prý: "Protože se ničeho nebojí."
V roce 2008 vyhrál malíř Vincent Fantauzzo prestižní australskou Archibaldovu cenu právě s tímto portrétem Heathe Ledgera. (Brzy o tomto rozměrném plátnu najdete na blogu článek.)


VELKÝ HRÁČ BY ZASLOUŽIL OSCARA, I KDYBY ŽIL

(Mirka Spáčilová)

Vkusné to není, pochopitelné ano. Celý rok se o ní spekulovalo a poté, co se posmrtný Oscar pro Heathe Ledgera stal skutečností, táž otázka se přetřásá znovu. Nevyhrál představitel vedlejší role Jokera v Temném rytíři jen proto, že jeho tragická smrt v pouhých 28 letech udeřila na sentimentální strunu?

Odpověď zná přitom každý, kdo Temného rytíře viděl a mohl Ledgerův výkon srovnávat s jeho soupeři z nominované pětice. Skvělými, jenže: Josh Brolin měl ve filmu Milk příliš tichý part a málo času, Michael Shannon v Nouzovém východu zapadl vedle výbušné ústřední dvojice a Robert Downey Jr. z Tropické bouře doplatil na to, že šlo "jen" o komedii. Pouzel Philip Seymour Hoffman v Pochybách dostal prostor i roli srovnatelné s Ledgerovými, ale ten už Oscara má za výraznějšího hrdinu filmu Capote. Navíc vyrovnanost hereckého souboru Pochyb vystihla americká filmová akademie čtyřmi nominacemi, ze kterých soškou neskončila žádná.

Odhad profesního uvažování akademiků však musí zahrnout i vnější vlivy. Ledger si vysloužil sedmou posmrtnou hereckou nominaci v historii Oscarů, leč jako vítěz je teprve druhý: roku 1977 převzala cenu pro Petera Finche za Network vdova. Šedesátiletý Finch zemřel na infarkt, kdežto Ledgerovo předávkování prášky na spaní má tajemně romantizující nádech, o věku nemluvě. Na Oscary byl však posmrtně nominován i generační idol James Dean, jenž zahynul ve čtyřiadvaceti za volantem rychlého vozu; sošku ovšem nikdy nezískal.

Na pochybách kolem Ledgerova Oscara se paradoxně podepsala reklama k filmu těžící z hercova posmrtného kultu. Naštěstí nemohla zničit základ: Ledger totiž hraje Jokera skutečně skvěle, dokonce zastiňuje Batmana. Ledgerův zlosyn není legrační cvok, nýbrž mrazivě usměvavý ctitel krvavé paniky. Nepatří do pohádky, ale do splečenství démonikcých psychopatů z tohoto světa. Má lehce odpudivá gesta, nicméně nekarikuje a klaunským gestem ve finále se loučí coby vskutku velký hráč.

Oscar by mu zkrátka patřil, i kdyby pro něj mohl jít osobně. Bude se mu posmrtně tleskat i za Imaginárum doktora Parnassuse, v němž si jeho nedotočenou roli rozdělili Johnny Depp, Jude Law a Colin Farrell: jako poctu kolegovi.


TEMNÝ RYTÍŘ ZE ZÁHROBÍ

Australský herec irskoskotského původu Heath Ledger dostal 13 měsíců po své smrti Oscara za roli Jokera ve snímku Temný rytíř.
Nominován byl již v roce 2006, uspěl však až posmrtně.
Kolem herce se rychle po tragickém skonu vytvořila legenda, kterou nyní umocňuje nejprestižnější filmové ocenění. Na náš trh nyní přichází hercův ilustrovaný životopis.

  • Kdo napsal knihu?

Britský publicista Chris Roberts je autorem filmových a hudebních publikací pro mnohá mezinárodní nakladatelství a internetové stránky včetně Elvise, Uncut, The Guardian, London Lite a Channel4.com. Objevuje se ve vysílání na BBC, Sky News a dalších stanicích.

Publikoval již knihy o Scarlett Johanssonové, Lou Reedovi, Abbě a Idle Worship.  • Čím je Oscar výjimečný?


Jde o historicky prvního Oscara za filmovou adaptaci komiksu, považovaného za pokleslý žánr.

Ledger byl na něj nominován v den prvního výročí smrti, 22. 1. 2009.

Práci na Temném rytíři považoval Ledger za vrchol a nejlepší zkušenost kariéry.

Na roli se připravoval měsíc zcela sám v hotelu, kde se učil démonickému smíchu. Prý to přispělo k jeho nespavosti, s níž pak bojoval nadměrným užíváním léků.

Ledger byl první Neameričan, který Jokera hrál.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama